Sales b2b!

Radu Daniel
Radu Daniel Member Posts: 9
edited June 2022 in Sales CRM #1

revin cu un nou post poate mai activam putin grupul. Cum aveti segmentat procesul de sales B2B?

La noi avem asa: 

Partea de calificare are un flow 

Partea de sell efectiva alt flow si se bazeaza pe inputul din zona de calificare leaduri. 

 

In cazul nostru b2b media & Hr ce am observat ca functioneaza: 

1.segmentarea in functie de price point pana in 1.5-3k si peste. Orice e pana in 1.5(3k) uneori intra intr-un flux de intensitate mai mare. Ce trece de aceasta suma e foarte manual cu sales rep call. 

2. inBound pe B2B in zona noastra merge foarte foarte foarte greu. Outreach-ul e baza. 

Linkedin Sales Navigator e un tool bunicel, dar cel mai bun tool este sa cunoastem foarte bine piata si care sunt jucatorii. 

Am discutat cu altii din alte piete si am vazut o segmentare interesanta a modului de vanzare astfel incat sa fie profitabil. 

Pana in 1k annual revenue  automatizat doar inBound si credit card 

Peste 8-10k annual revenue per client SDR (sales development rep) 

In zona dintre 1k - 10k multe strategii diferite, si unii o considera cea mai dificila zona, pentru ca nu e clar mixul de sistem & om si automat costul per sale / client. 

Ar fi misto sa shereuim ceva idei si practici. 

Comments

  • Inês Batata
    Inês Batata Posts: 2,087 PIPEDRIVE TEAM
    5 Likes First Anniversary First Answer Name Dropper
    edited April 2022 #2

    HI @Radu Daniel , thank you for "shaking up" the channel with this interesting question!

    I've tagged some additional relevant topics to your post and pinned it to the main page feed so more members can see it :)